Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre państwa noszą takie, a nie inne nazwy? Postaram się Tobie wyjaśnić, skąd wzięły się nazwy kilku państw latynoamerykańskich. Ich pochodzenie czasem jest bardzo ciekawe.

Zacznijmy od Chile – nazwa kraju pochodzi od Indian Aimara. Słowo chili w tym języku znaczyło „kraniec świata”.p002_1_00

Skąd wzięła się Argentyna? Nazwa tego kraju pochodzi od hiszpańskiego słowa argento, które wywodzi się z łacińskiego argentum. Oba te słowa oznaczają „srebro”. Dzisiaj w języku hiszpańskim słowo argento ma raczej zabarwienie poetyckie, a na co dzień używa się wyrazu plata, który występuje też w nazwie głownego estuarium Argentyny: Río de la Plata. Co ciekawe, w Argentynie wcale nie ma bogatych złóż srebra.

Kolejny kraj, to Boliwia. Nazwa tego kraju pochodzi od nazwiska wenezuelskiego polityka i wojskowego, Simóna Bolívara. Brał on udział w walkach o niepodległość różnych państw Ameryki Łacińskiej. Od jego nazwiska pochodzą także nazwy: jednego z departamentów w Kolumbii, jednej prowincji Ekwadoru oraz stanu, miasta i góry w Wenezueli.

Co z Ekwadorem? Ekwador zawdzięcza swą nazwę położeniu geograficznemu. Otóż, przez terytorium Ekwadoru przebiega równik, a po hiszpańsku „równik” to właśnie ecuador.

Kolejne państwo – Wenezuela. Wenezuela zawdzięcza swą nazwę włoskiemu odkrywcy, Amerigo Vespucciemu, który po tym, jak pierwszy raz ujrzał zbudowane tam na palach domy i kanały między nimi stwierdził, że przypominają mu one Wenecję. Nazwał zatem to miejsce „małą Wenecją” – „pequeña Venecia”, czyli Venezuela.

Kolumbia, czyli kraj graniczący z Wenezuelą, jak się pewnie domyślasz zawdzięcza swą nazwę włoskiemu żeglarzowi w służbie hiszpańskiej Krzysztofowi Kolumbowi (po hiszpańsku: Cristóbal Colón). Jako ciekawostkę warto dodać, że Kolumbia to jedyny kraj Ameryki Południowej, który ma dostęp do dwóch oceanów: Atlantyckiego i Spokojnego.

To teraz czas na Amerykę Środkową, a zaczniemy od Panamy. Podobnie, jak w przypadku Chile, także i ta nazwa ma swój źródłosłów w języku Indian, którzy zamieszkiwali tereny obecnej Panamy. Panamá to po prostu „muchos peces”, czyli „wiele ryb”. W Panamie znajduje się najwęższy pas lądu oddzielający Ocean Atlantycki od spokojnego.

Kolejny kraj Ameryki Środkowej to Kostaryka, której nazwa pochodzi po prostu od dwóch hiszpańskich wyrazów costa (wybrzeże), oraz rica (bogata). Zatem, Costa Rica to „bogate wybrzeże”.

Portoryko, niewielki kraj położony na Morzu Karaibskim, którego nazwa również składa się z dwóch hiszpańskich wyrazów – Puerto (port) oraz Rico (bogaty). Więc, Puerto Rico oznacza po prostu „Bogaty Port”.

Ostatnim krajem, którego nazwę poznamy będzie Meksyk. Nazwa tego państwa pochodzi od nazwy indiańskiego plemienia, które kiedyś zamieszkiwało terytorium obecnego Meksyku. Plemię to nazywało się mexicas, ale być może jest Ci bardziej znane pod nazwą aztecas, czyli Aztekowie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam na kurs języka hiszpańskiego przez Skype. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Kliknij, aby ocenić
[Ogółem: 3 Średnia: 5]