Język hiszpański należy do grupy języków romańskich. Oznacza to, że jest spokrewniony z takimi językami jak portugalski, włoski, francuski, a nawet rumuński. Obecnie jest trzecim (po mandaryńskim oraz angielskim) najbardziej używanym językiem na świecie.Tłumaczenia, język hiszpański, Koszalin, Poznań, Szczecin, Warszawa, Kraków, Wrocław

Podobnie jak wszystkie języki romańskie, hiszpański wywodzi się z łaciny.  Nie jest to jednak klasyczna łacina, którą możemy nauczyć się w szkole,  lecz potoczna (latín vulgar), którą od czasów panowania Rzymian na  Półwyspie Iberyjskim posługiwała się ludność zamieszkująca tę część  Europy. Osoby mówiące po hiszpańsku możemy spotkać na każdym  kintynencie (poza Antarktydą 🙂 ), a w szczególności w Ameryce Środkowej  oraz Południowej. Również jest ważnym językiem w Stanach  Zjednoczonych, gdzie ilość osób mówiących tym językiem rośnie z dnia na  dzień.

Początki współczesnego języka hiszpańskiego (podobnego do tego, jaki znamy obecnie) datuje się na koniec wieku XV, czyli czas kiedy Królowie Katoliccy (hiszp. Los Reyes Católicos) kastylijska królowa Izabela oraz król Aragonii i Kastylii, Fernando rozpoczęli proces ostatecznego jednoczenia terytoriów Półwyspu Iberyjskiego, rozpowszechniając tym samym relatywnie ustandaryzowany już wówczas język, którym posługiwało się Królestwo Kastylii. Język hiszpański często też nazywany jest kastylijskim, mając na uwadze nazwę królestwa a zarazem regionu historyczno-geograficznego dzisiejszej Hiszpanii.

Język hiszpański, zważywszy na to, że jest używany na dosyć sporym obszarze, jest nieco zróżnicowany. Na poniższych filmikach możesz posłuchać różnych akcentów naszego ulubionego języka.

Kliknij, aby ocenić
[Ogółem: 2 Średnia: 5]